Dijital Baskı Makinası ve UV Mürekkep Teknolojisi

UV dayanıklı mürekkeplerle dijital baskı yapmak bir çok baskı kalitesi sağlamasının yanında bir çok yüzey tipine daha iyi yapışıyor, nokta tutunması sağlıyor, mürekkebin yayılmasına ya da kusmasına engel oluyor.
Yoğunluğu arttırılmış mürekkeple baskı yapmak da mümkün. Ve bir avantajı da UV dayanıklı mürekkepler serigraf endüstrisinde iyi biliniyor.

UV mürekkeplerin diğer bir dikkat çeken özelliği de; Uçucu Organik Bileşenleri bünyesinde barındırmamasıdır. Bunun anlamı; baskı işleminin çevreye zarar vermemesi, kirliliğe yol açmaması ve bu çevrede çalışan insanların tehlikeli maddelere maruz kalmamasıdır.

UV mürekkeplerin yazıcı kafası üzerinde kurumaması, bu sayede kafanın çıkartılması, birikmiş maddelerin temizlenmeye çalışılması gibi rahatsız edici problemlerle karşılaşılmıyor. Teorik olarak en iyi baskı üretim oranı UV mürekkeplerle sağlanıyor. Çünkü kurumasını beklemek ya da devasa kurutucular entegre etmek zorunda kalmazsınız.

Bütün bunları açıkladıktan sonra, bayrak firmaları tarafından UV bir baskı makinesine yatırım yapmadan önce üzerinde dikkatle durulması gereken birkaç özellik daha aktarmak istiyorum.

Bu özellikler üretim zincirinin bir çok safhasını kapsıyor ve en optimum sonuca ulaşabilmek için baskıcılar tarafından sağlanması gereken özel olanaklar gerektiriyor. Problemlerin yaşanabileceği alanlar; makinenin yüklenmesi ve depolanmasından tutun, çalıştığı alandaki havalandırma ve ışıklandırma sistemine, baskı kafası performansına, mürekkep tutunurluluğuna, temizliğine ve masraflarına kadar birçok özelik sayılabilir.
Bununla birlikte UV mürekkeplerin transparan ve translucent renklerinin limitli olması, daha az esnek olması ve aşındırıcı ortamlarda çabuk tükenmesi gibi etkenler de bulunuyor. Ancak bu etkenler mevcut pazar durumunda aşılamayacak engeller değil.