GÖKLERİN AY YILDIZINI RÜZGÂR, YAĞMUR VE KAR 1 YILDA ESKİTİYOR…

Bu nedenle bayrak firmaları devamlı bayrak imalatı yapıyor. Hem de bütün gün durup dinlenmeden çalışarak…

Tarih boyunca bayrak, her ülkenin en kıymetli varlığı olmuştur. Onun için savaşlar yapılmış, zaferler kazanılmıştır. Bağımsızlığın sembolü haline gelmiştir. Zamanla taşıdığı anlamın daha da ötesine gidilmiş, değişik renk ve şekillerde flamalar ortaya çıkmıştır. Fakat milli bayraklar manevi değerlerini korumaya ve değerlerinden hiçbir şey kaybetmemeye devam etmişlerdir.

Bir devlet yaşadıkça batmayacak tek ticari kuruluş nedir, biliyor musunuz?

Bayrak imalatçısı!

Devlet var oldukça, göklerde onun simgesi olan bayrak dalgalandıkça, bayrak imalatçılarının da üretimi eksilmiyor aksine artıyor. Bayramdan bayrama sandıktan, dolaptan çıkan ev bayrakları hariç; gemilerin, okulların, müzelerin, kalelerin, kulelerin, kışlaların kısacası tüm resmi yapıların bayrakları en çok 1 yıl dayanıyor. Ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, uçları tarazlanmaya, ipliklenmeye ve akmaya başlıyor. Böyle olunca da bayrak üreticileri durmaksızın üretim yapmaya devam ediyor. Boy boy, irili ufaklı bayraklar, flamalar, sancaklar hatta yabancı ülke bayrakları, parti flamaları, kulüp amblemleri…

Dilimizdeki bayrak sözü eskiden kullanılan “batrak” kelimesinden geliyor. Divan-ü Lügat’it Türk adlı esere göre batrak, ucuna bir ipek parçası takılmış mızrak anlamını taşıyor.
İnsanoğlu yüzyıllar boyunca çeşitli renk ve biçimde herhangi bir işareti bayrak olarak kullanmış. Sonunda her devlet tarihi, gelenekleri ve özellikleriyle ilgili bir takım şekil ve sembolleri benimsemiş ve bunu bir yasa ile ulusal bayrağı olarak kabul etmiştir.

Türk Bayrağı da öyle…

Bir tarih boyu bir çok evrimler geçirerek, 29 Mayıs 1936 tarihinde kabul edilen “Bayrak Yasası” gereğince, rengi ve şekli belirli ölçüler içinde resmen kesinlik kazanmıştır. Yasanın Resmi Gazete’de ilanından sonra da, yasaya uygun ilk bayrağımız Bayrakçı Limited Şirketi’nin kurucusu Feyzullah GÖÇEK tarafından yapılmıştır. GÖÇEK, İlk Türk Bayrağı’nı Edirnekapı’da, sur dışındaki atölyede yaptığı zaman henüz 19 yaşındaymış. O atölye zamanla genişlemiş, büyüyerek, kuşaktan kuşağa taşınarak günümüze kadar gelmiş. Şimdi firmayı torunları Feyzi ve Fuat GÖÇEK yönetiyor.

Bayrakçı Limited Şirketi; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Türk Bayrağı’nı üretme şerefine nail olmuş 93 yıllık bir aile şirketidir. Bireysel veya kurumsal olarak her türlü bayrak, flama, poster ve afiş ihtiyacınıza anında cevap verebilen, istekleriniz doğrultusunda kaliteyi uygun fiyata sunabilen lider bayrak imalatçısıdır.